İSTANBUL TERAPİ MERKEZİ

Randevu 0544 724 36 50

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/psikologpedagogdoktor
  • https://plus.google.com/u/0/114887558035606075450/posts
  • http://www.twitter.com/pedagoglar
Çocuk Ergen Terapisi
Yetişkin & Bireysel Terapi
Evlilik & İlişki Terapisi
Aile Terrapisi

Hacamat, insanoğlunun uygulamış olduğu en kadim, en eski sağlıklı hayat uygulamasıdır.

Beşbin yıllık şifa kaynağı: Hacamat

 Sağlıklı hayat, günümüz modern dünyasının modern insanının modern yaşamının en büyük sorunlarından birisi. Modern insan, sağlıklı bir hayat için her yıl trilyonlarca değerinde para harcayarak hastalıkların üstesinden gelebilmek için yeni ilaçlar, yeni teknolojiler, yeni icatlar, yeni aletler geliştirmekte. Tüm bu harcama ve buluşlara rağmen günümüz modern insanı arzu ettiği sağlıklı yaşama arzusuna maalesef ulaşabilmiş değil.

Peki, günümüz modern insanı bu kadar harcama ve gayrete rağmen hastalıklarla boğuşurken oldukça geçmiş yıllarda modern teknolojiden uzak yaşayan insanlar acaba sağlık sorunlarının nasıl hallediyorlardı? Günümüzün adeta mucizevî ilaçlarından (!) yoksun atalarımız hastalıkların üstesinden nasıl geliyorlardı? Teknolojik aletlerden bihaber kadim insanlar hastalıklarla nasıl baş ediyorlardı?

Bu zor soruların aslında çok basit bir cevabı var: Hastalanmayarak… Hastalanmayınca kurtulacak bir hastalığınız veya yeniden kazanacağınız bir sağlıklı yaşamınız olmuyor dolayısıyla. E hastalanmayınca da trilyonlarca lira ceplerinde kalıyordu…

O zaman sormamız gereken soru değişiyor. Geçmişte yaşamış insanlar hastalanmamayı nasıl beceriyorlardı?

Bu sorunun birçok değişik cevabı olabilir. Doğal yiyecekler, doğal bir hayat hastalanmamayı sağlıyor olabilir. Temiz hava, temiz su insanı güçlü ve zinde tutuyordur. Katkı maddesi katılmamış yiyecekler de hastalanmamayı sağlayan faktörlerden hiç şüphesiz.

Bu sorunun bir başka cevabı da şöyle: Atalarımız zaman içerisinde yorulan bünyeleri tazelemenin yollarını bulmuşlardı. Yoga, Reiki, Akupunktur, masaj, bioenerji bunlardan sadece birkaçı. Ben ise daha etkili ve kalıcı bir yöntemden bahsetmek istiyorum: Hacamat

Hacamat, insanoğlunun uygulamış olduğu en kadim, en eski sağlıklı hayat uygulamasıdır. Geçmişi 5000 bin yıl öncesine dayanıyor. İlk yazılı kaynaklarda Çin’de rastlanan hacamat, daha sonra Hintliler, İranlılar, Araplar, Türkler tarafından kullanıldı. Günümüzde ise İngiltere Almanya, Amerika, Kanada gibi ülkelerde “Kupa Terapisi” adı altında uygulanıyor. Ülkemizde ise son 5 yıl öncesine kadar adeta unutulan hacamat yeniden hak ettiği yeri almaya başladı.

Peki nedir hacamat? Sağlıklı yaşam için insanlara ne sunar? Nasıl etki yapar, Sonuçları nasıl ortaya çıkar?

Bu köşede yayınlanacak yazılarla hacamat hakkında tüm sorulara cevap vermeye çalışacağım. Tabii bütün soruları tek bir yazıda cevaplamam veya hacamat hakkında söylenecek şeyleri bir yazıya sığdırmam mümkün değil. Bunu bu köşede yayınlanacak bir dizi yazıyla yapmaya çalışacağım. Bu yazıda ise sizlere hacamatın ne olduğu hakkında bilgi vermeye çalışacağım…

Hacamat, genel olarak vücudumuzdaki kılcal damarlarda birikmiş olan kirli ve toksinli kanların vücut dışına atılması uygulamasıdır. Size önce kılcal damar ve kirli kan olayından bahsetmek istiyorum…

Vücudumuzda kan dolaşımını sağlayan iki çeşit damar sistemi vardır. Bunlardan ilki atardamar ve toplardamar dolaşım sistemi diğeri ise kılcal damar sistemidir. Atardamar ve toplardamarlardaki kanlar kan tarafından pompalanan ve akciğerler tarafından temizlenen kanlardır. Sürekli hareket halindedir ve sürekli dolaşarak temizlenmektedir. Bu kanlar o kadar temizdir ki bir başka insana nakledildiğinde o insanın hayatını kurtarmaktadır.

Kılcal damar sistemi ise atardamar ve toplardamarlardan çıkarak vücudumuzun her bir noktasına dağılan ve deride sonlanan bir sistemdir. Bu sistem burnumuzun ucundan kulak memelerine, saç derisinden ayak başparmağımıza, gözlerimizden üreme organlarımıza kadar her yere gitmektedir. Bu kanlar bulundukları bölgeyi beslemekte, taze tutmakta, vücudumuzun ve organlarımızın bağışıklık sistemini güçlü tutarak hastalanmasını engellemektedir.

İşte kılcal damar sisteminde bulunan kanlar zaman içerisinde gerek yediklerimizden, gerek içtiklerimizden, gerek ilaçlardan gerekse de çevresel faktörlerden dolayı karışan atıklar nedeniyle sürekli olarak kirlenmektedir. Devir daim etmeyen ve temizlenme imkânı olmayan kanlar kirlendikçe artık kan özelliğini kaybetmekte, vücudu ve organları besleyici özelliğini kaybetmekte ve bir süre sonra da hastalıklara yol açmaktadır.

Bu durumu şöyle bir örnekle daha iyi anlatabiliriz. Mutfakta bulunan bir çöp kovası boşaltılmadığı sürece mutfağı yaşanmaz bir hale getirecektir. Zaman geçtikçe sadece mutfak değil diğer odalar da bu pis kokudan nasibini alarak oturulamaz hale gelecektir. Çöp kovası boşaltılmadığı sürece oluşan bakteri ve mikroplar önce mutfağı ve sonrasında tüm evi saracak ve artık orada yaşamak imkânsız hale gelecektir. Ne zaman mutfakta bulunan çöp kovasındaki çöpler dışarı atılıp bir de kapı ve pencereler açılarak içeriye temiz havanın girmesi sağlanırsa ancak o zaman ev tekrar yaşanabilir bir mekân haline gelecektir.

Vücudumuzda biriken toksinli kanları dışarı atmadığımız sürece yukarıdaki mutfak örneğinde olduğu gibi vücut evi de önce kokmaya, sonra da hastalanmaya başlayacaktır.

Bunu keşfeden insanoğlu vücutta biriken kirli kanları dışarı atmanın yolunu bulmuş ve bunu uygulamaya başlamıştır. Biz bugün bu uygulamanın adına “Hacamat” diyoruz. Avrupa ve Amerika ise “Kupa Terapisi” diyor.

Bir sonraki yazımızda kılcal damarlardaki kirli kanların hacamat yapılarak nasıl dışarı atıldığını anlatacağız. Hacamatla ilgili daha fazla bilgiyi 0544 499 08 89 nolu telefondan alabilirsiniz…

Sağlıklı günler dileğiyle… 

      Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
123 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret49676
Köşe Yazıları
Aile ve Çift Danışmanı Psikologataknşahin 05057675885
- Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir -

BARIŞ YILMAZ
- ANLAŞILMAK İSTEYEN KADIN NE YAPMALI –

evlilik cinsel terapist nesrin örek 05057675885
ERKEKLERDE GÖRÜLEN CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Filiz Gülgör
- HER ÜZÜNTÜ DEPRESYON DEĞİLDİR -

Kişisel gelişim testleri 0505 767 5885
- Başkalarıyla Yaşayabilme Testi -

psikolog pedagog aile ve çift terapisi
Dr. Psk. Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem ÇULFA hakkında yazılan yorum, tavsiye, öneri ve faydalar

sinem sayışman05057675885
PARANOİD

Sosyolog Merve Ege tel 0505 767 5885
İntihar

Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS 05426763032
Pazartesi sendromu nedir?

yaşamkoçuvepsikolog ayşimçulfa
UZUN İLİŞKİLERİN SIRLARI NELERDİR ?

Uzman Klinik Pedagog Psikolog Gülten Demirdöven 0533 373 81 23
GÜNÜMÜZDE ÇOCUK ERGEN PSİKOLOGUNA NE ZAMAN GİDİLİR?

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Gülten Demirdöven 0532 158 35 55
Kitap okuyan insan özellikleri-Kitap Okumanın Faydaları-Kitap Okumayı Sevdirme Yolları

Asist Prof Dr Muhsin Yılmazçoban 0533 373 81 23
İstanbulda AİLE EVLİLİK ATÖLYESİ

MyLife Psikolojik Danismanlik 0532 158 35 55
DOĞRU ZAMANDA DOĞRU KİŞİYE DOĞRU YERDE DOĞRU YÖNTEMLER HAYIR DE HAYATININ DİREKSİYONUNA GEÇ

istanbuldanışmanlık ve koçluk merkezi psikologpedagog 05057675885
Çocuğunuza Sınır Koymakta Zorlanıyor musunuz?

Pedagog istanbul Kadikoy Bakirkoy 0533 373 81 23
Bir Pedagog Gözüyle Terapi

Psikolog Seden Nazlı Basak 02163476003
ÇOCUKLAR DA DEPRESYONA GİRER

Psikolojik Danisman Nurdan Begum Kaplan 05369712883

Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.64415.6667
Euro6.49936.5254
Hava Durumu
Anlık
Yarın
17° 21° 15°