İSTANBUL TERAPİ MERKEZİ

Randevu 0544 724 36 50

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/psikologpedagogdoktor
  • http://www.twitter.com/pedagoglar
Çocuk Ergen Terapisi
Yetişkin & Bireysel Terapi
Evlilik & İlişki Terapisi
Aile Terrapisi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret67520
Üyelik Girişi
Köşe Yazıları
Aile ve Çift Danışmanı Psikolog Atakan Şahin 05057675885
- Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir -

Bireysel Aile Psikolog Fulya Beyribey +90 (546) 932 46 24
İnsan Neden Yalnız Hisseder?

Dr. Mehmet A. Eroğlu Yaşam-Eğitim Koçu 0544 7243650
İkigai

evlilik cinsel terapist nesrin örek 05057675885
ERKEKLERDE GÖRÜLEN CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Kişisel gelişim testleri 0505 767 5885
- Başkalarıyla Yaşayabilme Testi -

Psikolog BARIŞ YILMAZ
- ANLAŞILMAK İSTEYEN KADIN NE YAPMALI –

Psikolog Buse Yeğin
YEME BOZUKLUĞU NEDİR?

Psikolog Pedagog İstanbul Aile ve Çift terapisi
Dr. Psk. Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem ÇULFA hakkında yazılan yorum, tavsiye, öneri ve faydalar

sinem sayışman05057675885
METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUK TESTİ

Sosyolog Merve Ege tel 0505 767 5885
İntihar

Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS 05426763032
Pazartesi sendromu nedir?

Uzman Psikolog Filiz Gülgör
- HER ÜZÜNTÜ DEPRESYON DEĞİLDİR -

yaşamkoçuvepsikolog ayşimçulfa
Ebeveynler Çocuklarının Karne Notları İle ilgili Nasıl Bir Tutum İçinde Olmalılar?

Uzman Klinik Pedagog Psikolog Gülten Demirdöven 0533 373 81 23
BOŞANMALAR ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Gülten Demirdöven 0532 158 35 55
Kitap okuyan insan özellikleri-Kitap Okumanın Faydaları-Kitap Okumayı Sevdirme Yolları

Asist Prof Dr Muhsin Yılmazçoban 0533 373 81 23
İstanbulda AİLE EVLİLİK ATÖLYESİ

MyLife Psikolojik Danismanlik 0532 158 35 55
2020- INTELLIGENCE AND MIND GAMES TRAINING - AZERBAIJAN TURKEY WEBINAR

istanbuldanışmanlık ve koçluk merkezi psikologpedagog 05057675885
Çocuğunuza Sınır Koymakta Zorlanıyor musunuz?

Pedagog istanbul Kadikoy Bakirkoy 0533 373 81 23
Bir Pedagog Gözüyle Terapi

Psikolog Seden Nazlı Basak 02163476003
ÇOCUKLAR DA DEPRESYONA GİRER

Psikolojik Danisman Nurdan Begum Kaplan 05369712883

Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.54937.5796
Euro8.79898.8341
Saat
www.AldatanKadinAldatanErkek.com
Site Haritası
Takvim
istanbul Öğrenci Koçu Psiko Eğitim Koçu 0544 724 36 50
istanbuldanışmanlık ve koçluk merkezi psikologpedagog 05057675885
ekremculfa@gmail.com
BEYNE DAYALI ÖĞRENME
18/01/2015

İnsanların bütün öğrenmeleri beyinle ilgili olduğuna göre ‘beyne-dayalı’ öğrenme ne demektir? Beyne-dayalı öğrenme, beynin işlevine ve yapısına uygun öğrenmedir. Sinirbilim araştırmalarıyla beynin nasıl çalıştığınıanlayarak, öğrenmeyi en üst düzeye çıkarmakla ilgilidir. Beyne-dayalı öğrenme izlememiz gereken kesin kurallar sunmaz; ancak beynin doğasını gözönünde bulundurmamızısöyler. Beyin hakkında bildiklerimizi kullanarak daha çok öğrenene erişebiliriz. Kısacası,beyne-dayalı öğrenme beyni anlayarak, onun yapı ve işlevlerini aklımızda bulundurarak öğrenmeyi düzenlemektir (Jensen,200). Okul hayatında öğrencilerin öğrenmelerini kolaylaştırmak ya da üst düzeye çıkarmak için neler yapmalıyız?

Beyini Desteklemek

Beyini Beslemek: Beynin yemeğe ve oksijene ihtiyacıvardır. Bunlar beyine kan pompalanmasını sağlarlar. Yetişkin bir vücudun ağırlığının yüzde 2’si beyin olmasına rağmen vücudun yüzde 20 enerjisini beynimiz tüketir. Sağlıklı gıdalar düzgün beyin fonksiyonları için önemlidir. Beynimiz için önemli olan sağlıklı gıdalar içinde balık, yumurta, yeşil sebzeler, buğday, tavuk ve meyveler yer alır.

Temiz Hava: İyi kaliteli bir hava cok oksijen az karbondioksit içerir ve bu zihinsel fonksiyonların gelişmesi için önemlidir. Yeşil yapraklıve çiçekli bitkiler havayı temizler. Kirletici ve güçlü kokulardan uzak durmalıyız. Uzmanlar, çevre kirliliğinin hafızanın zayıflamasına yol açtığınısavunuyorlar. Bu yüzden zihinsel fonksiyonların daha iyi çalışması için temiz hava oldukça gerekli.

SıkıUyku: Hayatımızın 1/3'ü uyumakla geçiyor. Napolyon ve Florence Nightingale bir gecede ortalama 4 saat uyurken, Thomas Edison uyumanın sadece zaman kaybı olduğunu savunuyordu. Peki o zaman neden uykuya ihtiyaç duyuyoruz? Bazıları uykunun günlük aktiviteler sırasında harcanan enerjiyi geri kazanmak için gerekli olduğunu savunuyor. Ancak şaşırtıcı bir gerçek de şu yönde: 8 saatlik uyku esnasında depolanan enerji sadece 50 Kcal; yani yediğiniz bir tostun verdiği enerjiyle aynı. Hafıza ve esnek düşünmeyle ilgili değerlerimizin normal ölçülerde seyretmesi için uykuya ihtiyaç duyuyoruz. Diğer bir deyişle, uyku beyin gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahip. Uykusuzluk beynin çalışmasını ciddi ölçüde etkiler. Uykusuzluk dalgınlığa, unutkanlığa, konsantrasyon eksikliğine yol açar. Bu yüzden beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışması, öğrencilerin derslerine daha iyi motive olmaları ve daha kolay yeni bilgiler öğrenmeleri için sıkı bir uyku şarttır.

Su:Beynimizde yaklaşık olarak %80 su bulunmaktadır. Öğrenciler hafif susuz olduklarında dağınık, huzursuz, uyuşuk ve yavaş olurlar. Bol su içmek beyin fonksiyonlarınıgeliştirir. Portakal suyu, çay, kahve gibi içecekler suyun yarattığı düzgün etkiyi yaratamazlar. Öğrencilerin yanlarında su şişeleri olmalı böylece onlar dersi bölmeden su ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Tabi tuvalet aralarıkaçınılmaz olur.

ORTAMI GÜÇLENDİRME

Okul hayatında öğrenmeyi kolaylaştırmak için beyini desteklemenin yanında öğrenmenin olduğu ortamda çok önemlidir. Öğrenmenin olduğu ortamı güçlendirmek, daha çok hücrenin desteklenmesini ve yeni nöronların gelişmesini sağlar. Bunun anlamı, bulunduğumuz sınıfı güçlendirerek daha geniş bir beyin inşa edebiliriz. Sınıfı güçlendirmek için bazı önemli ilkeler:

Yenilik:Sınıfıtemiz ve yeni tutmak önemlidir. Öğrencilerin beyinleri aynı eski uyaranlara alışırlar ve onun gücünü kaybederler.

Teşvik etmek: Öğrenmeyi kolaylaştırmak için ilgi çekici içerikler ve görevler sağlanmalı.

Anlam:Anlam arama doğuştan gelen bir istekdir. Öğrenilen şeylerin anlamlandırılmasısağlanmazsa bunlar kopuk bilgiler halinde bir an beyne girecek ancak bağlantılar sağlanmayıp bir süre sonra yok olacaklardır. Bu yüzden konular öğrencilere anlamlandırılarak öğretilmeli.

Geri Bildirim: Öğrencileri hedefte tutmak için sık ve hemen geri bildirim sağlanmalı. Öğrencilere geri bildirim sağlandığında onlar bilgilerini tekrar gözden geçirirler bu da onların öğrenmelerini kolaylaştırır. Bilgiler ne kadar tekrar edilirse o kadar akılda kalıcı olur.

Bulunduğumuz ortam öğrenmeyi etkilemektedir. Çevrenin temiz olması, konuların ilgi çekici olması, öğrenilen konuların anlamlı olması ve geri bildirim olması öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır. Ortamıgüçlendirmede renklerin ve kokularında büyük etkisi vardır.

RENKLER

Çevreden bahsetmişken siz duvarları siyah olan bir sınıfta öğrenmeyi kolay gerçekleştirebilir misiniz? Hayır dediğinizi tahmin edebiliyorum çünkü renkler beynimizi ve vücudumuzu etkiler. Renklerin anlamlarına bakalım, buna göre okul ve sınıf duvarlarına dikkat edelim.

MAVİ:Çalışma, düşünme, yoğunlaşma.

MOR: Sakinlik ve iyi iştah kontrolü.

PEMBE: Huzurlu, yatıştırıcı.

KIRMIZI: Yaratıcı düşünme, kısa vadeli enerji artırır.

YEŞİL: Yaratıcılık, uzun süreli enerji.

SARI,TURUNCU: Fiziksel iş, egzersiz, pozitif ruh hali.

PASTEL RENKLER: Aktivitelere karşı ilginin en az bozulması.

KOKULAR

Bazı kokular ise öğrencilerin ayık kalmalarınısağlar ve öğrenilenleri onların hafızalarına sokmada yardımcı olabilirler.

LAVANTA: Stresi azaltır.

LİMON:Pozitif ruh hali.

NANE:Dinçleştirmek.

ELMA:Beyin dalgalanmalarını rahatlatır ve kan basıncını azaltır.

Öğrenmeyi anlamlı hale getirmek çok önemlidir. Duygusal olaylar beyinde daha kalıcıdır bu yüzden duygulara dayalı anlatım yapılabilir. Örneğin, öğretmen müzik, oyunlar, hikâyeler, benzetmeler, kutlamalar ile duygular oluşturmalıdır. Yeni bir şey öğretirken ya da öğrenirken eski bilgilerimizle bağ kurarsak yeni öğrendiğimizi daha kalıcı hale getirmiş oluruz. En önemli şeylerden biride öğrenci kendini bulunduğu ortamda güvende hissetmeli rahatça soru sorabilmeli ve fikirlerini söyleyebilmelidir. Herşeyden önce bilmemiz gereken şey, beynin benzersiz olduğudur. Bilim insanları,parmak izi gibi beynin de benzersiz olduğunu doğrulamışlardır. Okul hayatında öğrenmeyi kolaylaştırmak ya da üst düzeye çıkarmak için öğrencilerin ve öğretmenlerin bunlara dikkat etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

0533 373 81 23

Yararlanılan Kaynaklar

Jensen, E. (2000) “Brain-Based Learning—A Reality Check” Educational Leadership April, Vol.57, No.7, Pgs. 76-79, ASCD. Alexandria, VA.

Kagan, S.(2006) ‘’Brain-Based Learning’’Kagan Press: Australia772 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDA PARMAK EMME - 18/01/2015
Bebekler ana rahmindeyken parmak emmeyi öğrenirler. Yeni doğan bebeklerin hemen hemen hepsinde parmak emme davranışını görmek mümkündür.
ENKOPRESİZ (KAKA KAÇIRMA) - 18/01/2015
Enkopresiz (kaka kaçırma) çocuklarda görülen dışkı bozukluğudur. Çocuğun uygunsuz yere kakasını yapmasıdır.
ÇOCUKLARDA OKUL KORKUSU - 18/01/2015
Çocuklarda okul korkusu her yaşta ortaya çıkabilir. Kreşe giderken sorun yaşamayıp, ilköğretime başladığında sorun yaşayan çocuklar vardır.
TEKNOLOJİNİN ÇOCUKLAR VE ERGENLER ÜZERİNDE Kİ ETKİSİ - 18/01/2015
Gün geçtikçe teknoloji hayatımıza da fazla dahil oluyor. Çocuklar istedikleri zaman telefonlara, tabletlere veya bilgisayarlara ulaşabiliyorlar.
ÇOCUK VE İNATÇILIK - 18/01/2015
Anne-babaların ve bizlerin en çok karşılaştığı problemlerden biridir inatçılık. İnatçılık 2-3 yaşında başlar ve daha sonra ki yaşlarda azalır.
ÇOCUKLARDA SALDIRGANLIK - 18/01/2015
Saldırganlık her insanda varolan bir dürtüdür. Belli yaşlarda normal bir tepki biçimi olarak kabul edilebilirken belli yaşlardan sonra artık normal karşılanmamaktadır.
SOSYAL FOBİ - 18/01/2015
Sosyal fobi, kişinin sosyal durumlar karşısında duyduğu aşırı korku, heyecandır; bir tür anksiyete rahatsızlığıdır.
İLETİŞİM BOZUKLUKLARI-KEKELEME - 18/01/2015
Kekemelik genellikle çocuklukta başlamaktadır ve derecesi duruma ve özel kelimelere göre değişkenlik göstermektedir.
Çocuğunuza Sınır Koymakta Zorlanıyor musunuz? - 18/01/2015
Kural tanımayan çocukların anne-babaları şu soruyla karşılaşır; ‘’Neden bazı çocuklar sorun yaratmazken bizim çocuğumuz sorun yaratıyor?’’