İSTANBUL TERAPİ MERKEZİ

Randevu 0544 724 36 50

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/psikologpedagogdoktor
  • https://plus.google.com/u/0/114887558035606075450/posts
  • http://www.twitter.com/pedagoglar
Çocuk Ergen Terapisi
Yetişkin & Bireysel Terapi
Evlilik & İlişki Terapisi
Aile Terrapisi

Sanal Torbacılar İş Başında-Sanal Uyuşturucuya Dikkat!

Sanal Uyuşturucuya Dikkat!

İnsan beyni, müziğin ritmi ile harekete geçip farklı dalga boylarına atlıyor. En dip arabeskten en sert rocka kadar farklı müzik türlerine verdiğimiz tepkiler, beynin bu özelliğinin sonucu… Pop hareketlendirir, arabesk bunalıma sokar, oyun havası neşelendirir, marşlar çoşturur…

Peki, şimdi bir müzik türü ya da akımı düşünün… Beyninize öyle bir işlesin ki vücudunuzda uyuşturucu etkisi yapsın! Çok mu garip geldi? Olabilir! Ancak son günlerde ABD kaynaklı “ı-doser” yani “sanal uyuşturucu” akımı özellikle gençler arasında yayılıyor. Sanal uyuşturucu ile dinlenilen sese göre moda girmek yok! Girilmek istenilen moda göre ses var! Ve bu seslerin henüz bilinmeyen tehlikeleri var…

Hareketlenmek, neşelenmek, dinlenmek, korkmak, uyumak, uyanık kalmak ve hatta orgazm olmak için internette satılan sanal ses dosyaları, müziğimsi melodiler, beyin dalgalarını etkileyerek kaslarda hareketlenmeye neden oluyor. Dilin farklı yerlerinin farklı tatları alması gibi, bu seslerde beynin farklı noktalarını uyarıyor.

I-doser’in fiziksel olarak uyuşturucu ile benzerliği yok. Ancak beyin dalgalarını değiştiriyor ve vücutta uyuşturucu madde etkisi yaratıyor. Eroin, alkol gibi isimlerle anılan ses dosyaları, bu maddeler kullanıldığında çalışan enzimleri harekete geçirdiği iddia ediliyor. Beyinde ya da vücutta başka bir yerde herhangi bir zararı olmadığı söylense de deneyenler baş dönmesi ve mide bulantısı yaptığını belirtiyor.

Taklit Ruh Hali Elde Etmenin Kuralları 
I-doser'ler mp3 dosyalarından oluşuyor. mp3 sesleriyle uyuşturucular arasında bağlantı kurmak oldukça zor görünse de bu dijital dosyalara herkes kolayca ulaşabiliyor. İnternetten telefonunuza ya da bilgisiyarınıza mp3’leri yükledikten sonra bir streo kulaklık ile karanlık bir ortam gerekli.

Bunun için, yapılması gereken kulaklığı sessiz ve karanlık bir ortamda kulağınıza takıp, müziğe odaklanmak. Odaklandıktan sonra da müziği sonuna kadar dinlemek gerekiyormuş ki istenilen amaca ulaşılsın. Beş dakika ile yarım saat arasında süren dozları sonuna kadar dinlemezseniz istenilen etkiyi göremiyormuşsunuz. Dozlarla elde edeceğiniz taklit ruh halini tam olarak kazanabilmek için kayıtların uykudan önce dinlenmesi salık veriliyor. 

Sanal Torbacılar İş Başında
Sitede bazı dozlar deneme amaçlı olarak ücretsiz veriliyor. Belli dozları indirdikten sonra tekrar tekrar dinleyebilirken diğerlerini her defasında ücret ödeyerek indirmeniz gerekiyor. I-doser’leri“sanal uyuşturucu” olarak tanımlayınca ilk doz bedava mantığına da “sanal torbacılık” demek yanlış olmayacaktır.
Dr. Ekrem Çulfa Psikolog-Pedagog
Bilgi ve Destek Hattı 0544 724 36 50


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret43320
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77503.7901
Euro4.63344.6520
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 12° 7°