İSTANBUL TERAPİ MERKEZİ

Randevu 0544 724 36 50

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/psikologpedagogdoktor
  • http://www.twitter.com/pedagoglar
Çocuk Ergen Terapisi
Yetişkin & Bireysel Terapi
Evlilik & İlişki Terapisi
Aile Terrapisi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret160607
Üyelik Girişi
Köşe Yazıları
Aile ve Çift Danışmanı Psikolog Atakan Şahin 05057675885
- Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir -

Bireysel Aile Psikolog Fulya Beyribey +90 (546) 932 46 24
İnsan Neden Yalnız Hisseder?

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
ÇOCUKLAR NEYİ UNUTMAZ

Dr. Mehmet A. Eroğlu Yaşam-Eğitim Koçu 0544 7243650
İkigai

evlilik cinsel terapist nesrin örek 05057675885
ERKEKLERDE GÖRÜLEN CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Kişisel gelişim testleri 0505 767 5885
- Başkalarıyla Yaşayabilme Testi -

Psikolog BARIŞ YILMAZ
- ANLAŞILMAK İSTEYEN KADIN NE YAPMALI –

Psikolog Buse Yeğin
YEME BOZUKLUĞU NEDİR?

Psikolog Pedagog İstanbul Aile ve Çift terapisi
Dr. Psk. Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem ÇULFA hakkında yazılan yorum, tavsiye, öneri ve faydalar

sinem sayışman05057675885
METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUK TESTİ

Sosyolog Merve Ege tel 0505 767 5885
İntihar

Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS 05426763032
Pazartesi sendromu nedir?

uzman klinik psikolog sabiha ışık 05333738123
Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Uzman Psikolog Filiz Gülgör
- HER ÜZÜNTÜ DEPRESYON DEĞİLDİR -

yaşamkoçuvepsikolog ayşimçulfa
Ebeveynler Çocuklarının Karne Notları İle ilgili Nasıl Bir Tutum İçinde Olmalılar?

Uzman Klinik Pedagog Psikolog Gülten Demirdöven 0533 373 81 23
BOŞANMALAR ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Gülten Demirdöven 0532 158 35 55
Kitap okuyan insan özellikleri-Kitap Okumanın Faydaları-Kitap Okumayı Sevdirme Yolları

Asist Prof Dr Muhsin Yılmazçoban 0533 373 81 23
İstanbulda AİLE EVLİLİK ATÖLYESİ

MyLife Psikolojik Danismanlik 0532 158 35 55
👨🏻‍🏫👩‍🏫Yabancı sınıf arkadaşlarımla nasıl daha cesur iletişim kurabilirim? Sesimi nasıl duyurab

istanbuldanışmanlık ve koçluk merkezi psikologpedagog 05057675885
Çocuğunuza Sınır Koymakta Zorlanıyor musunuz?

Pedagog istanbul Kadikoy Bakirkoy 0533 373 81 23
Bir Pedagog Gözüyle Terapi

Psikolog Seden Nazlı Basak 02163476003
ÇOCUKLAR DA DEPRESYONA GİRER

Psikolojik Danisman Nurdan Begum Kaplan 05369712883

Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Saat
www.AldatanKadinAldatanErkek.com
Site Haritası
Takvim
istanbul Öğrenci Koçu Psiko Eğitim Koçu 0544 724 36 50
Asist Prof Dr Muhsin Yılmazçoban 0533 373 81 23
İstanbulda AİLE EVLİLİK ATÖLYESİ
06/11/2014
ETKİNLİKLER
AİLE EVLİLİK ATÖLYESİ
Ass. Prof. Dr. Muhsin YILMAZÇOBAN’dan Aile Evlilik Atölyesi Semineri. Evli veya Bekar olan herkes davetlidir. Şehrinde ve yöresinde her uzman “Aile Evlilik Atölyesi” metodunu alıp kullanabilir.

Son iki yazımda dikkat çekiyorum. Ardından akademisyen, uzman, belediyeler ve ilgili bakanlık yöneticilerini sorumluluk kuşanmaya çağırıyoruz. Son tahlilde de diyoruz ki; Aile ve çocuk yardımı gibi önemli sosyal tedbirler ve yoğun eğitim seferberliği acilen başlatılmaz ise fazla değil 15-20 sene sonrasında bugünkü aileleri mumla arayacağız.

Ne mi olacak? % 60 boşanma oranına ve karı-kocanın tek başlarına ayrı küçük evlerde, tek çocuklu ya da çocuksuz yaşadığı Batılı ülkelerin durumuna düşeceğiz. Sakın biz batı gibi olmayız deyip meseleyi hafife almaya kalkmayın. Bu gidişatı hafife alanlar da aynı vebale ortak olurlar bilesiniz.

Alanımızla ilgili çok okunacak ve gündem belirleyecek o kadar fazla cafcaflı söz dalaşı konusu varken, ısrarla toplumsal duyarlılıkla davranmaya çalışıyoruz. Aynı duyarlılığı ilgili, yetkili her birimden ve okuyuculardan da bekliyoruz. Türkiye’de eski alışkanlıktır; Toplum ısrarla talep etmezse, yönetenler görmezden gelmeye yatkındırlar. Eski Demirel tarzı siyasetin “yollar yürümekle aşınmaz” sözüyle, “hak verilmez alınır” gerçekliğini bilerek, bunun gelenekleştiğini ve yılların anlayışının bir iktidarla birlikte kalkmayacak kadar sağlam; “bürokratik oligarşiye” de ters düştüğünü iyi bellemek gerekir.

EVLİLİK ATÖLYESİNE NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?

Bu haftaki yazımızda meseleyi ana maddelerle ve kısaca açıklayarak; bizim kamuoyuna sunduğumuz “Evlilik Atölyesi” türünden eğitimlerin içeriğinin ve metodunun nasıl olması gerektiğinin çerçevesini çizelim. Şehrinde ve yöresinde her uzman “Evlilik Atölyesi” metodunu alıp kullanabilir. Bizce millet için yapılan çalışmaların tapusu millete aittir. Biz, bu ve benzeri çalışmalar yaygınlaştıkça sadece seviniriz.

Evlenenlerin yüzde 40,1’i evliliklerinin ilk beş yılı içinde boşanıyor. Bu durum, evlilik öncesinde bekar ve nişanlılara eğitim verilmesi gerçeğini bas bas bağırıyor..Problem; “Erken boşanmalarda en önemli sorun “ evliliğin öncesinde tanımadan evlenmektir”. Çözüm; “Evlilik öncesi bekâr ve boşanmışlardan başlayarak halen evli olanlara kadar; en az bir aylık eğitim alınmasıdır”

“Boşanmak için de çabalayın!” başlıklı yazımdan bir tespit; Evlenmek ve evliliği yürütebilmek için olduğu gibi boşanmak için de eğitim şarttır! Çözüm; Kazasız belasız boşanmak için de eğitim alınması şarttır. Boşanmaların fazlalığı bir ülke gerçeğidir ve kişisel değil öncelikle toplumsal bir sorundur.

Peki bu eğitimlere kimler öncülük edecektir, tabidir ki bizim gibi çok çalışarak, ancak geçimini sağlayan bizim gibi akademisyen ve uzmanlar değil!.Hükümetin ilgili bakanlıkları ve belediyeler eğitim ve kursları iyi bütçelerle destekleyerek, uzmanları vatandaşla buluşturacaklardır. Eğer karın doyurmakla ve ayakta kalmaya çalışmakla uğraşan yığınlarca ailenin gözünde eğitime ayıracakları imkânlarının kalmadığı hesap edilecek olursa da eğitimlerin, ücretsiz yapılması yönetenler üzerine farzı kifayedir. Yani belediyelerin yarısı bu işi ciddiyetle yaparsa diğerlerinin üzerindeki günahı alacaklardır. Bu kadarla, meselenin önemi ve yönetenlerin sorumluluk ve vebali anlaşılmıştır sanırız.

AİLE EVLİLİK ATÖLYESİ’Nİ DİĞERLERİNDEN FARKLI KILAN İÇERİĞİ

Şimdi gelelim “Aile Evlilik Atölyesi” çalışmasının içeriğine ve onu diğer psikiyatrik anlayışlardan ayıran belli başlı metoduna. “Aile Evlilik Atölyesi” Sosyal Psikolojik bir analiz ile bilinç ve sezgi gücünü artırmayı hedefleyen ve alanında ilk defa yapılan özel bir çalışmadır.

Günümüzde genelde bildik psikolog ve psikiyatristlerin yaptığı türden psikoterapi ve psikanaliz metodunu benimsemez.

Toplumun psikolojisinin sağlıklı insanlar ve çiftlerden oluştuğuna inanarak; kadını ve erkeği hastaları olarak görmez. Aksine hızlı toplumsal değişim geçirmekte olan toplumun her şeye rağmen iyi bir durumda ve sağlam geleneksel temelleri olduğunu bilir.

Bu özgün çalışma geleneksel temelli olan toplumun batılı ve modern çarpılmalardan dolayı bozulan ilişki ve iletişim düzeninin; zihniyet ve davranışları arasındaki tutarsızlıklarını “sosyal psikolojik bir analiz eğitimiyle”, sağlıklı hale getirmeyi hedefler.

Kişiyi sadece soyutlanmış şekilde “birey” olarak değil aynı zamanda, mutluluğu sağlayan temel birimin aile olduğunu kabul ederek bütüncü anlayışla ele alır. Batı kaynaklı (zihniyet ve kültürü gereği) psikolojideki “birey”in mutluluğunu “kendiyle barışıklığına” bağlayan formülün; bizim gibi Doğu toplumlarında, geleneğiyle, inancıyla ve yaşayan “toplumla barışık” olmasının ancak mutluluk getireceğine inanır. Çünkü Batı’da toplumun temel birimi sağlıksız şekilde “birey” iken bizde gayet sağlıklı olarak “aile” dir. Batıyı “birey”e kadar ayrıştırmak mümkünken bizi “aile”ye kadar ancak ayrıştırabilirsiniz.

1 aylık eğitimler bilgi ve bilinç artırımını sağlarken; 2 ve 3 aylık eğitim paketleri ise, bilgi ve bilincin yanında kişiye ve gruba özel şekilde haftalık takiplerle uygulamalı olarak, ilişki ve iletişimlerine yardım ve destek sağlamaktadır.

AİLE EVLİLİK ATÖLYESİNİN İKİ ÖNEMLİ ÇIKTISI

 Katılımcılar eğitimlerden kişisel ve toplumsal olarak iki yönlü kazanç sağlayacaktır. Önce kendi kişisel sorunlarını çözebilecek bakış açısı kazanacaklar; sonrasındaysa çevrelerindeki evlilik öncesi, evlilik ve boşanma sorunlarını kişiye göre analiz edebilme becerisine sahip olacaklardır. Kısacası çevrelerine de fahri uzmanlar olarak destek olabileceklerdir.

Diğer toplum ve kişilerle ilgilenmek “Beyaz Kalpler” anlayışının “geleneksel digergam kültür” anlayışı ile ilgilidir. Bizi topyekûn sorumluluklarımızı kuşanarak “sağlıklı topluma” ulaştıracaktır.       

Bizde bu yöndeki sorumluluklarımızı kuşanıyoruz. Evlilik Atölyesi çalışmasına cumartesi günü başlayacaktır. Bunun öncesinde bir tanıtım semineri verilecek. Seminerimiz Şirinevler’deki “724 Psikolojik Danışmanlık Seminer Salonu”nda Cuma 20.00’de yapılacak. Özellikle bekâr, boşanmış ve evliliğine kalite katmak isteyenleri seminerimize bekleriz.

Bu hafta başlayacak eğitimden İstanbul ve çevresi faydalanacak. Ülkemin diğer bölge ve şehirlerinde de örnek belediyelerin bu işe öncülük etmeleri tek dileğimiz ve duamızdır.

Selam, sevgi ve muhabbetle…

Ass.Prof. Dr. A. Muhsin Yılmazçoban
İlişki ve Evlilik Uzmanı


NOT: Kişi, kurum ve kuruluşlara; Seminer ve Aile Evlilik Atölyesi ile ilgili ayrıntılı bilgi aşağıdaki iletişim adreslerinden edinebilinir.

Seminer Konusu: Evlilik Atölyesine neden ihtiyaç duyuldu ve sağlayacağı faydalar.

Seminer Tarihi: 14. 11. 2014 Cuma Saat: 20:00

Yer: 724 Psikolojik Danışmanlık Kadıköy İstanbul Seminer Salonu

Adres: Rıhtım Cad. Recaizade sok no 2 Kadıköy / İSTANBUL

0533 373 81 23


3245 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları